Macecha ?

24.10.2021


Romana ke mně přichází,  jak sama přiznává, po dlouhém rozhodování.


To co se v ní děje si v počátku bála přiznat i sama sobě.    Ale už ji to  tak tíží, že v sobě našla sílu se na to podívat.

Se svým mužem žije už několik let. Mají spolu malou dvouletou dceru Julii. Její muž má ze svého dřívějšího vztahu dceru Anetu, které je 6 let.

Anetu si brali na víkendy od její mámy od začátku jejich vztahu a Romana si s ní vytvořila pěkný vztah. A i Aneta se k otci a Romaně těšila.

Teď v poslední době se Anetino chování hodně změnilo, nechce u otce a Romany být, v noci pláče, je vzteklá.....

Romana si zpočátku myslela, že se to vyřeší tak, že k nim Aneta nebude chodit. Pak si ale uvědomila, že tím by trpěl její muž a zároveň si také uvědomila, že by ji Aneta chyběla, a že o to hezké, co se mezi nimi vytvořilo, nechce přijít. Nechce být jak ta zlá macecha z pohádky...

Velmi jí to tíží a má pocit, že to má dopad i na vztah s jejím mužem.


Navrhuji použít techniku rodinných konstelací.


Romana píše na lístečky své jméno, jméno svého muže, Anety a také její matky.

Lístečky rozloží na podlahu jmény dolů.


Postupně čteme z lístečků pocity a emoce jednotlivých členů a vztahy spolu navzájem v tomto rodinném systému..


Vidíme, že Romana stojí otočená ke svému muži čelem, ten je k ní otočen zády a chce odejít. Kousek od nich stojí Aneta a dívá se na to. Chtěla by k mámě, ale nemůže se k ní pohnout. Máma Anety stojí otočená zády opodál, je rozzlobená a na něco čeká, sama neví na co.


Z tohoto rodinného systému vyplývá, že je potřeba, aby Romana přiznala místo předcházející partnerce svého muže. Aneta pouze signalizuje svým chováním, že v tomto systému je něco nezdravého. Její muž je na odchodu, protože s tím, co je mezi Romanou a jeho dřívější partnerkou nemůže nic dělat.  A jeho dřívější partnerka čeká.


Po nápravě, kdy Romana přizná místo v systému dřívější partnerce svého muže, dochází ke změně.


Aneta běží ke své mámě a vrhá se jí do náruče, muž Romany se otáčí čelem k Romaně a vzájemně se k sobě přiblíží. Muž cítí velkou úlevu, že se to stalo a je rád, že ho nic od jeho ženy neoddaluje. Romana cítí ke svému muži velkou lásku a i on k ní.


Často nám děti svým chováním chtějí něco říct a něco nám ukázat.

Na povrchu to může vypadat, že zlobí. Ale pod tím zlobením se skrývá něco daleko hlubšího, co chtějí svým chováním vynést na povrch.

A pro nás dospělé je to výzva se na to s odvahou podívat a porozumět tomu.